Părintele Constantin Necula alături de studenții Masterului „Misiune și slujire pastorală”

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 16, 2019

În cadrul întâlnirii, părintele profesor a oferit câteva coordonate pentru viitorii preoți ce se vor angaja în activitatea pastorală, accentuând importanța persoanei care transmite un mesaj și modalitatea în care trebuie transmis mesajul. De asemenea, părintele Constantin Necula a evidențiat importanța efortului care trebuie depus pentru ca Hristos Domnul să se odihnească în noi.

La finalul atelierul, părintele profesor a declarat următoarele: „Atelierul a fost binevenit, a fost o abordare colegială a subiectelor de viață pastorală și de cultură catehetică. Cred că ar trebui un pic lărgit nivelul dialogului generației tinere de preoți, de studenți și de masteranzi, pe temele pastorale, pentru că avem nevoie să povestim unii cu alții despre grijile și realizările pe care le împlinim în partea aceasta de viață duhovnicească. Peste toate a fost frumos și pentru că, fiind crescuți pentru a putea găsi soluții, tinerii noștri din Biserică încep să gândească în mod general și să gândească Biserica în calitatea aceasta de transformator al lumii în care trăim, ceea ce este foarte bine”. (Diac. Mihail Afloarea)